با افزایش 20 درصدی در ارزش كل
بورس تهران موفق‌ترین بورس جهان در 5 سال اخیر شناخته شد!
بورس تهران موفق‌ترین بورس جهان در 5 سال اخیر شناخته شد!
بورس تهران موفق‌ترین بورس جهان در 5 سال اخیر شناخته شد!

خبرگزاری فارس: جدیدترین گزارش فدراسیون بین‌المللی بورس‌ها (WFE) درباره وضعیت بورس‌های جهان در طی سال‌های 2004 تا 2009 نشان می‌دهد، " بورس تهران " موفق‌ترین بورس جهان در طی این پنج سال بوده است.

http://www.dr-khadem.blogfa.com/
به گزارش خبرگزاری فارس فدراسیون بین‌المللی بورس‌ها با مقایسه عملكرد بورس‌های مهم و معتبر جهان اعلام كرده، بورس تهران در یك سال منتهی به ماه می 2009 تنها بورس جهان بود كه به رشد شاخص دست یافت.
براساس این گزارش، بورس تهران با افزایش 20 درصدی در ارزش كل بورس، ارزش آن از 48 میلیارد و 700 میلیون دلار در پایان سال 2008 ، به بیش از 52 میلیارد و 700 میلیون دلار در پایان ماه می سال جاری افزایش یافته است.
بر اساس این گزارش افزایش روند شاخص كل در بورس تهران در حالی رخ داده كه در بسیاری از بورس‌های بزرگ دنیا مانند شانگهای، بمبئی، ایتالیا، آلمان، استانبول، لندن، كره‌جنوبی، نیویورك و نزدك آمریكا در یك سال اخیر با سقوط چشمگیری مواجه شد‌ه‌اند؛به طوری كه ارزش گروه بورس نیویورك بیش از 6 تریلیون دلار و بورس نزدك بیش از یك‌هزار و 200 میلیارد دلار كاهش داشته است.
همچنین ارزش بورس توكیو نیز در این مدت یك‌هزار و 200 میلیارد و بورس شانگهای نیز بیش از یك‌هزار و 600 میلیارد دلار كاهش داشته است.
كارشناسان بازار سرمایه، مهمترین علت موفقیت بورس تهران را اقدامات مؤثر دولت در مقابله با آثار منفی بحران مالی جهانی و وابسته نبودن بورس كشور به بورس‌هایی می دانند كه دچار زیان شده‌اند.
تأكید بر حمایت از بخش واقعی اقتصاد از جمله استمهال تسهیلات بانكی برای شركت‌ها، افزایش تسهیلات بانكی اعطایی به شركت‌ها، سرعت در پرداخت بودجه طرح‌های عمرانی و همچنین ایجاد كارگروه حمایت از تولید در دولت از اقداماتی است كه در تقویت عملكرد مثبت بورس تهران از آنها یاد می‌شود.
بازار گردانی سهام در بورس با هماهنگی سهامداران عمده شركت‌ها، افزایش شفافیت اطلاعاتی شركت‌ها و اطلاع‌رسانی به بازار در زمینه سودآوری شركت‌ها از دیگر اقداماتی است كه به رشد شاخص بورس با وجود آثار منفی بحران اقتصاد جهانی كمك كرد.
همچنین عرضه سهام شركت‌ها و بنگاه‌های پرطرفدار مانند بانك‌های دولتی از جمله بانك‌های ملت، تجارت و صادرات هم از دیگر دلایل افزایش انگیزه و استقبال سهامداران و سرمایه‌گذاران به بورس تهران است.
به گزارش شبكه ایران، روند مثبتی كه در بورس تهران ایجاد شده، تنها مربوط به سال جاری میلادی نیست چرا كه در سال 2008 میلادی نیز بورس تهران در صدر بورس‌های عضو فدراسیون جهانی قرار گرفت.
گزارش فدراسیون جهانی بورس‌ها درباره عملكرد 62 بورس عضو خود در سال 2008 میلادی، نشان داد كه شاخص بورس تهران با رشدی معادل 7/0 درصد در مكان نخست ایستاد و بورس‌های سانتیاگو شیلی، مكزیك، امان اردن، ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی، كلمبیا، برمودا، لندن انگلیس، جزدك ژاپن و نیوزیلند در رتبه‌های دوم تا دهم قرار گرفتند.

ارزش جاری بورس اوراق بهادار تهران از دسامبر 2007 تا 2008 میلادی با رشدی معادل 11 درصد به 7/48 میلیارد دلار رسید و در صدر برترین بورس‌های جهان قرار گرفت

منبع